Rowing Queensland Regattas

2017 Australian University Games Regatta

Date: Wed 27th - Fri 29th September , 2017
Venue: Wyaralong Rowing Centre
Regatta Results
RESULTS BY RACE #
Select Day:
RESULTS BY CLUB
RESULTS BY ATHLETE

Last Names:   All Athletes
[A-D][E-H][I-L][M-P][Q-T][U-Z]

Name Search:
RESULTS BY EVENT
Filter Event List:
Gender:
Seats:
Boat:
Select Event:
#Code 
1Mix4+11
2Mix8+10
3M2x12
4W1x12
5W2-10
6WL4x3
7M4+14
8ML1x15
9W2x12
10W8+10
11M2-11
12ML4-8
13M1x18
14WL1x8
15W4+12
16M8+11
 
Options:    Show    
Wednesday 27th September, 2017

Race 1Heat 1: Mens Double Scull
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
JAMES COOK UNIVERSITY
3       7:07.20  0.00
2nd
MELBOURNE UNIVERSITY
5       7:09.92 2.72+2.72
3rd
ADELAIDE UNIVERSITY
7       7:11.42 1.50+4.22
4th
SYDNEY UNIVERSITY
6       7:28.40 16.98+21.20
5th
NEWCASTLE UNIVERSITY
4       7:42.12 13.72+34.92
 
DEAKIN
2  DID NOT START
Progress: 1,2->Final; Rest->Repechage
Race 2Heat 2: Mens Double Scull
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
UNIVERSITY OF QUEENSLAND
3       7:04.55  0.00
2nd
ANU
4       7:08.40 3.85+3.85
3rd
QUT
2       7:17.24 8.84+12.69
4th
UNIVERSITY OF WA
7       7:50.73 33.49+46.18
5th
UNIVERSITY OF NSW
5           
6th
LATROBE UNIVERSITY
6           
Progress: 1,2->Final; Rest->Repechage
Race 3Heat 1: Womens Single Scull
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
ANU
7       8:19.44  0.00
2nd
MELBOURNE UNIVERSITY
5       8:26.14 6.70+6.70
3rd
MONASH UNIVERSITY
6       8:30.62 4.48+11.18
4th
UNIVERSITY OF NSW
4       9:11.32 40.70+51.88
5th
LATROBE UNIVERSITY
2       9:12.80 1.48+53.36
6th
AUST DEFENCE FORCE ACADEM
3       10:05.80 53.00+1:46.36
Progress: 1,2->Final; Rest->Repechage
Race 4Heat 2: Womens Single Scull
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
UNIVERSITY OF QUEENSLAND
6       8:31.01  0.00
2nd
GRIFFITH UNIVERSITY
5       8:36.85 5.84+5.84
3rd
SYDNEY UNIVERSITY
4       9:09.13 32.28+38.12
4th
ACU
3       10:09.93 1:00.80+1:38.92
5th
NEWCASTLE UNIVERSITY
7       10:28.20 18.27+1:57.19
Progress: 1,2->Final; Rest->Repechage
Race 5Heat 1: Women's Pair
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
UNIVERSITY OF QUEENSLAND
6       8:07.10  0.00
2nd
ACU
3       8:17.79 10.69+10.69
3rd
GRIFFITH UNIVERSITY
5       9:15.52 57.73+1:08.42
4th
UNIVERSITY OF WA
7       9:31.59 16.07+1:24.49
 
ANU
4  DID NOT START
Progress: 1,2->Final; Rest->Repechage
Race 6Heat 2: Women's Pair
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
UTS
7       8:25.06  0.00
2nd
MELBOURNE UNIVERSITY
6       8:34.61 9.55+9.55
3rd
SYDNEY UNIVERSITY
3       8:52.10 17.49+27.04
4th
UNIVERSITY OF SA
4       10:29.51 1:37.41+2:04.45
 
UNIVERSITY OF NSW
5  SCRATCHED
Progress: 1,2->Final; Rest->Repechage
Race 7Heat 1: Women's Lightweight Quad Scull
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
SYDNEY UNIVERSITY
5       7:36.91  0.00
2nd
ADELAIDE UNIVERSITY
4       7:38.91 2.00+2.00
INV
UNIVERSITY OF QUEENSLAND
6       8:04.94 INVITATION
Progress: All->Final
Race 8Heat 1: Men's Coxed Four
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
UTS
8       6:56.07  0.00
2nd
UNIVERSITY OF TASMANIA
4       6:59.41 3.34+3.34
3rd
MELBOURNE UNIVERSITY
6       7:13.91 14.50+17.84
4th
UNIVERSITY OF QUEENSLAND
7       7:29.75 15.84+33.68
5th
GRIFFITH UNI SURFERS PARADISE
5       7:35.97 6.22+39.90
6th
MACQUARIE UNIVERSITY
3       7:58.33 22.36+1:02.26
7th
NEWCASTLE UNIVERSITY
2       8:20.59 22.26+1:24.52
Progress: 1,2->Final; Rest->Repechage
Race 9Heat 2: Men's Coxed Four
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
SYDNEY UNIVERSITY
2       6:55.45  0.00
2nd
JAMES COOK UNIVERSITY
7       7:18.33 22.88+22.88
3rd
ADELAIDE UNIVERSITY
6       7:22.69 4.36+27.24
4th
UNIVERSITY OF WA
5       7:39.64 16.95+44.19
5th
QUT
8       7:44.91 5.27+49.46
6th
MONASH UNIVERSITY
3       7:53.22 8.31+57.77
7th
ANU
4       8:21.92 28.70+1:26.47
Progress: 1,2->Final; Rest->Repechage
Race 10Heat 1: Men's Lightweight Single Scull
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
UNIVERSITY OF QUEENSLAND
3       8:00.29  0.00
2nd
MELBOURNE UNIVERSITY
2       8:07.64 7.35+7.35
3rd
MONASH UNIVERSITY
5       8:15.06 7.42+14.77
4th
DEAKIN
1       8:19.58 4.52+19.29
5th
ACU
8       8:29.23 9.65+28.94
6th
GRIFFITH UNIVERSITY
7       8:38.23 9.00+37.94
7th
UNIVERSITY OF NSW
4           
8th
LATROBE UNIVERSITY
6           
Progress: 1,2->Final; Rest->Repechage
Race 11Heat 2: Men's Lightweight Single Scull
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
SYDNEY UNIVERSITY
6       8:03.54  0.00
2nd
UTS
7       8:05.12 1.58+1.58
3rd
ANU
3       8:14.38 9.26+10.84
4th
NEWCASTLE UNIVERSITY
5       8:19.16 4.78+15.62
5th
QUT
2       8:22.77 3.61+19.23
6th
ADELAIDE UNIVERSITY
4       8:33.49 10.72+29.95
7th
CENTRAL QUEENSLAND
8       8:38.13 4.64+34.59
Progress: 1,2->Final; Rest->Repechage
Race 12Heat 1: Womens Double Scull
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
ANU
6       7:56.92  0.00
2nd
MELBOURNE UNIVERSITY
2       7:58.16 1.24+1.24
3rd
UNIVERSITY OF QUEENSLAND
5       8:09.25 11.09+12.33
4th
UNIVERSITY OF SA
7       8:37.83 28.58+40.91
5th
AUST DEFENCE FORCE ACADEM
4       9:03.08 25.25+1:06.16
6th
UNIVERSITY OF WA
3       9:28.08 25.00+1:31.16
Progress: 1,2->Final; Rest->Repechage
Race 13Heat 2: Womens Double Scull
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
ACU
6       8:05.00  0.00
2nd
ADELAIDE UNIVERSITY
7       8:13.72 8.72+8.72
3rd
SYDNEY UNIVERSITY
2       8:22.51 8.79+17.51
4th
GRIFFITH UNIVERSITY
5           
5th
NEWCASTLE UNIVERSITY
4           
6th
UNIVERSITY OF NSW
3           
Progress: 1,2->Final; Rest->Repechage
Race 14Heat 1: Womens Eight
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
UNIVERSITY OF QUEENSLAND
3       7:07.99  0.00
2nd
UTS
4       7:19.93 11.94+11.94
3rd
MONASH UNIVERSITY
7       7:48.33 28.40+40.34
4th
UNIVERSITY OF NSW
5       7:56.65 8.32+48.66
5th
UNIVERSITY OF SA
6       8:05.82 9.17+57.83
Progress: 1,2->Final; Rest->Repechage
Race 15Heat 2: Womens Eight
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
SYDNEY UNIVERSITY
7       7:07.32  0.00
2nd
MELBOURNE UNIVERSITY
4       7:34.34 27.02+27.02
3rd
ANU
5       7:54.17 19.83+46.85
4th
ADELAIDE UNIVERSITY
3       8:05.37 11.20+58.05
5th
LATROBE UNIVERSITY
6       8:18.07 12.70+1:10.75
Progress: 1,2->Final; Rest->Repechage
Race 16Heat 1: Men's Pair
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
DEAKIN
2       7:36.80  0.00
2nd
UNIVERSITY OF QUEENSLAND
3       7:41.56 4.76+4.76
3rd
MELBOURNE UNIVERSITY
4       7:48.24 6.68+11.44
4th
JAMES COOK UNIVERSITY
6       8:02.72 14.48+25.92
5th
ADELAIDE UNIVERSITY
5       8:06.76 4.04+29.96
6th
NEWCASTLE UNIVERSITY
7       9:24.66 1:17.90+1:47.86
Progress: 1,2->Final; Rest->Repechage
Race 17Heat 2: Men's Pair
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
SYDNEY UNIVERSITY
3       7:25.94  0.00
2nd
UNIVERSITY OF TASMANIA
5       7:35.81 9.87+9.87
3rd
ANU
7       7:51.51 15.70+25.57
4th
GRIFFITH UNIVERSITY
6       8:28.31 36.80+1:02.37
 
UNIVERSITY OF WA
4  SCRATCHED
Progress: 1,2->Final; Rest->Repechage
Race 18Heat 1: Men's Lightweight Four
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
UTS
4       6:48.79  0.00
2nd
UNIVERSITY OF WA
8       6:59.63 10.84+10.84
3rd
ADELAIDE UNIVERSITY
1       7:04.78 5.15+15.99
4th
ANU
2       7:11.59 6.81+22.80
5th
UNIVERSITY OF QUEENSLAND
3       7:16.67 5.08+27.88
6th
UNIVERSITY OF NSW
6       7:22.46 5.79+33.67
7th
GRIFFITH UNIVERSITY
5       7:34.48 12.02+45.69
8th
NEWCASTLE UNIVERSITY
7       7:38.58 4.10+49.79
Progress: All->Final
Race 19Heat 1: Mens Single Scull
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
UNIVERSITY OF TASMANIA
3       7:55.97  0.00
2nd
ANU
7       8:13.98 18.01+18.01
3rd
NEWCASTLE UNIVERSITY
5       8:31.55 17.57+35.58
4th
MACQUARIE UNIVERSITY
6       8:32.66 1.11+36.69
5th
UNIVERSITY OF WA
2       8:39.65 6.99+43.68
Progress: 1,2,3,4->Semi-Final; Rest->Repechage
Race 20Heat 2: Mens Single Scull
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
ADELAIDE UNIVERSITY
5       7:53.80  0.00
2nd
UNIVERSITY OF QUEENSLAND
6       8:06.58 12.78+12.78
3rd
MELBOURNE UNIVERSITY
2       8:21.04 14.46+27.24
4th
UNIVERSITY OF SA
7       8:24.76 3.72+30.96
5th
UNIVERSITY OF NSW
3       8:26.25 1.49+32.45
6th
AUST DEFENCE FORCE ACADEM
4       9:24.12 57.87+1:30.32
Progress: 1,2,3,4->Semi-Final; Rest->Repechage
Race 21Heat 3: Mens Single Scull
L3ANU Tom Collins, Coach: Renae Domaschenz
L4University of Queensland Mick Tanda, Coach: Zoltan Shepherd
L5University of NSW Chris Byrnes, Coach: Andrew Morrell
L6UTS Paddy Holt, Coach: Tim McLaren
L7Monash University Jack Kelly

Progress: 1,2,3->Semi-Final; Rest->Repechage
Race 21Heat 3: Mens Single Scull
L3ANU Tom Collins, Coach: Renae Domaschenz
L4University of Queensland Mick Tanda, Coach: Zoltan Shepherd
L5University of NSW Chris Byrnes, Coach: Andrew Morrell
L6UTS Paddy Holt, Coach: Tim McLaren
L7Monash University Jack Kelly

Progress: 1,2,3->Semi-Final; Rest->Repechage
Race 22Heat 1: Women's Lightweight Single Scull
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
SYDNEY UNIVERSITY
5       8:48.17  0.00
2nd
ADELAIDE UNIVERSITY
3       8:54.31 6.14+6.14
3rd
UNIVERSITY OF QUEENSLAND
6       9:06.50 12.19+18.33
4th
ANU
2       9:18.61 12.11+30.44
5th
UNIVERSITY OF SA
8       9:48.33 29.72+1:00.16
6th
MELBOURNE UNIVERSITY
1       9:51.96 3.63+1:03.79
7th
NEWCASTLE UNIVERSITY
7       10:05.60 13.64+1:17.43
 
UNIVERSITY OF NSW
4  SCRATCHED
Progress: All->Final
Race 23Heat 1: Women's Coxed Four
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
UTS
6       8:12.07  0.00
2nd
MELBOURNE UNIVERSITY
5       8:26.25 14.18+14.18
3rd
UNIVERSITY OF SA
3       8:45.34 19.09+33.27
4th
GRIFFITH UNIVERSITY
7       8:54.21 8.87+42.14
5th
LATROBE UNIVERSITY
4       9:05.02 10.81+52.95
6th
NEWCASTLE UNIVERSITY
2       9:57.24 52.22+1:45.17
Progress: 1,2->Final; Rest->Repechage
Race 24Heat 2: Women's Coxed Four
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
UNIVERSITY OF QUEENSLAND
5       NTT  
2nd
SYDNEY UNIVERSITY
6         5.96+5.96
3rd
ANU
7         35.33+41.29
4th
AUST DEFENCE FORCE ACADEM
2         28.76+1:10.05
5th
UNIVERSITY OF NSW
4         7.11+1:17.16
6th
MONASH UNIVERSITY
3         5.59+1:22.75
Progress: 1,2->Final; Rest->Repechage
Race 25Heat 1: Mens Eight
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
UNIVERSITY OF QUEENSLAND
5       6:53.99  0.00
2nd
MONASH UNIVERSITY
4       7:03.14 9.15+9.15
3rd
ANU
3       7:30.05 26.91+36.06
4th
NEWCASTLE UNIVERSITY
7       7:39.50 9.45+45.51
 
MELBOURNE UNIVERSITY
6  DID NOT START
Progress: 1,2->Final; Rest->Repechage
Race 26Heat 2: Mens Eight
PlaceCrewLane   2000MMargins
1st
SYDNEY UNIVERSITY
7       6:26.53  0.00
2nd
ADELAIDE UNIVERSITY
3       6:44.39 17.86+17.86
3rd
QUT
2       6:49.23 4.84+22.70
4th
AUST DEFENCE FORCE ACADEM
5       6:49.63 0.40+23.10
5th
GRIFFITH UNIVERSITY
6       6:49.93 0.30+23.40
6th
UNIVERSITY OF NSW
4       7:09.61 19.68+43.08
Progress: 1,2->Final; Rest->Repechage
Race 27Repechage 1: Mens Single Scull
Race 27Repechage 1: Mens Single Scull